Medycyna naturalna i niekonwencjonalne metody leczenia

Jeszcze do niedawna przedstawiciele medycyny akademickiej z przymrużeniem oka patrzyli na wszystkie niekonwencjonalne metody leczenia. Dzisiaj następuje całkowita zmiana podejścia do alternatywnej medycyny. Przyczyniły się do tego nie tylko naukowe dowody skuteczności medycyny naturalnej, ale także zmiana podejścia do samego procesu leczenia.

Większości z nas medycyna niekonwencjonalna kojarzy się głownie z szamanami, medycyną chińską oraz różnego rodzaju bioenergoterapeutami, a nawet wiedźmami. Ziołolecznictwo i wszelkiego rodzaju terapie naturalne, na długi czas zostały całkowicie odsunięte od medycyny. Lekarze stosujący leki homeopatyczne wśród swoich kolegów po fachu byli uważania za pariasów, a naturalne metody leczenia traktowano jak zabobonne ludowe przesądy.

Takie podejście jest już przeszłością, ponieważ medycyna naturalna udowodniła swoją wartość. I zrobiła to w sposób niezwykle dobitny, pomagając wtedy, gdy konwencjonalna medycyna okazywała się bezradna.

Naturalne metody leczenia, były znane już w czasach pradawnych, czego dowodzą takie starożytne pisma jak Ajurweda. Dzisiejsza nauka pokazuje, że w rzeczywistości terapie naturalne są jak najbardziej racjonalne i opierają się na znajomości nie tylko anatomicznej ludzkiego ciała, ale także energetycznej.

medycyna naturalnaIch źródłem jest zdobywana przez setki, a nawet przez tysiące lat wiedza, dotycząca tego jak działa ludzkie ciało i jakie reakcje zachodzą w ludzkim organizmie. Zarówno, kiedy wystawia się go na działanie różnego rodzaju czynników zewnętrznych, jak i procesów wewnętrznych. Począwszy do wpływu różnego rodzaju substancji naturalnych pochodzenie roślinnego i zwierzęcego, poprzez inne czynniki zewnętrzne takie jak np. temperatura, skończywszy na urazach fizycznych i psychicznych czy procesach zachodzących wewnątrz organizmu.

Jeszcze do niedawna uważano, że chirurgia to największym osiągnięcie medycyny XX wieku. Odkrycia archeologiczne w Ameryce Południowej, a także w Egipcie wykazały, że wcale tak nie jest. Setki i tysiące lat temu także przeprowadzano zaawansowane operacje, takie jak nastawianie złamanych kości, a nawet trepanacje czaszki. Możemy się jedynie domyślać faktycznej wiedzy medycznej naszych przodków, która jak widać wcale nie była prymitywna.

Medycyna naturalna a konwencjonalna – różnice

Współcześnie lekarze zaczynają rozumieć, że każda choroba powinna być rozpatrywana w sposób holistyczny, a nie kompletnie oderwany od pozostałych części organizmu ludzkiego. Co jeszcze do niedawna, w świecie medycznym, było całkowicie odrzucane. Dodatkowo dotychczasowa medycyna konwencjonalna skupiała się głownie na swojej najmocniejszej i najbardziej zgłębionej dziedzinie, którą jest chirurgia.

Lekarze za sprawą skalpela chcieli pokonać wszystkie choroby. A jedynym stosowanym przez nich wsparciem w leczeniu były chemiczne środki farmakologiczne. Które z zasady oddziałując na poszczególne narządy w pozytywny sposób, równocześnie niszczyły inne narządy, odpowiadające za pozbywanie się toksyn z organizmu, takie jak nerki czy wątroba. Co ważniejsze leki te, w większości przypadków, działały jedynie objawowo, a nie leczniczo.

Medycyna naturalna stała się jedyną alternatywą dla często nieskutecznej konwencjonalnej terapii leczniczej. Przez długi czas była postrzegana jako ostatnia deska ratunku. Okazało się jednak, że medycyna niekonwencjonalna radzi sobie całkiem nieźle w leczeniu chorób, a wiedza ludowa dotycząca leczenia nie została wyssana z palca.

Medycyna naturalna od konwencjonalnej różni się zarówno pod względem diagnozowania choroby, jak i radzenia sobie z jej skutkami. Medycyna alternatywna charakteryzuje się m.in.:

 • diagnozą poprzez holistyczne spojrzenie na chorobę,
 • docieraniem do przyczyny choroby, jej podłoża fizycznego i psychicznego,
 • stosowaniem naturalnych środków leczniczych, takich jak zioła, rośliny lecznicze i inne specyfiki pochodzenia naturalnego,
 • przeprowadzaniem różnego rodzaju terapii naturalnych, dostosowanych do rodzaju schorzenia, są nimi np. masaże, głodówki oczyszczające, diety zdrowotne, kąpiele oczyszczające, ćwiczenia wzmacniające, aromaterapie, bioenergoterapie, itd.,
 • stawianiem dużego nacisku na kondycję psychiczną pacjenta i jego wiarę w uzdrowienie,
 • choroba wyleczona drogą medycyny alternatywnej zostaje wyleczona nie powodując choroby innych narządów czy układów organizmu.

Natomiast do najbardziej znanych terapii naturalnych pochodzących z różnych kręgów kulturowych m.in są:terapie naturalne

 • akupunktura
 • akupresura
 • bioenergoterapia
 • homeopatia
 • fitoterapia, czyli ziołolczenictwo
 • aroamterapia
 • litoterapia
 • chiropraktyka

Czy warto leczyć się metodami naturalnymi?

Największym błędem popełnianym zarówno przez pacjentów, jak i samych lekarzy, jest pewnego rodzaju fundamentalizm, a nawet fanatyzm medyczny. Bardzo często zdarza się, że kiedy podejmujemy decyzję o leczeniu metodami naturalnymi, całkowicie rezygnujemy z medycyny konwencjonalnej. Z drugiej strony sami lekarze zniechęcają często pacjentów do szukania alternatywnych metod leczenia, które mogły by wspomóc leczenie konwencjonalne.

W obu przypadkach jest to działanie lekkomyślne, ponieważ najbardziej logicznym wyjściem jest połączenie obu metod leczenia. Czy nie lepiej jest skorzystać ze wszystkich możliwości jakie stwarza zarówno medycyna alternatywna, jak i medycyna konwencjonalna i walczyć o zdrowie w każdy możliwy sposób?

Wiadomo, że nie wszystkie terapie można połączyć i nie wszystkie środki naturalne można zażywać równocześnie ze środkami farmakologicznymi. Dlatego tak ważne jest ażeby sami lekarze zapoznawali się z możliwościami medycyn naturalnej, a osoby zajmujące się medycyna naturalną zdobywały wiedzę z medycyny klasycznej.

Medycyna alternatywna nie powinna zastępować medycyny klasycznej ani na odwrót. Tak naprawdę te dwie gałęzie wiedzy medycznej powinny się uzupełniać, tworząc całość. Dzięki temu będą mogły w pełni doprowadzić do uzdrowienia ludzkiego organizmu, nie tylko na poziomie fizycznym, ale także na poziomie duchowym i mentalnym.

medycyna niekonwencjonalnaPozytywnym trendem jest powiększająca się świadomość wśród samych lekarzy, którzy coraz częściej sięgają do medycyny alternatywnej. Możliwe, że w niedalekiej przyszłości studia medyczne oprócz medycyny klasycznej, będą również obejmować takie przedmioty jak ziołolecznictwo czy akupunktura.

Tymczasem warto korzystać z możliwości medycyny naturalnej, ale należy pamiętać, że to również jest medycyna i żeby sobie pomóc, a nie zaszkodzić należy podejść do leczenia bardzo poważnie i jeśli zażywamy leki farmaceutyczne, koniecznie musimy skontaktować się z lekarzem w celu wykluczenia niepożądanych reakcji czy skutków zastosowanych leczniczych terapii naturalnych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *