Czym jest zdrowie i dlaczego chorujemy?

Ogólnie przyjmuje się, że zdrowie jest to stan organizmu człowieka, w którym nie występują żadnego rodzaju dolegliwości ani choroby. Zdrowy człowiek charakteryzuje się ogólnym dobrym samopoczuciem zarówno fizycznym, psychicznym jak i społecznym. Jego ciało i narządy sprawnie funkcjonują, a umysł i duch wolny jest od chaosu i niepokojów wewnętrznych.

Patrząc na taką definicję zdrowia z pewnością nie trudno jest zauważyć, że współcześnie niewielu ludzi może się pochwalić jego całkowitą pełnią – jeżeli w ogóle tacy istnieją. A wydawać by się mogło, że przecież skoro zdrowie powinno być naturalnym stanem każdego organizmu, to dlaczego jego utrzymanie jest takie trudne?

Kiedy jesteśmy zdrowi?

Żeby zrozumieć mechanizm choroby i stan zdrowia, trzeba najpierw zrozumieć skąd bierze się zdrowie i co powoduje chorobę.

Zdrowie to nic innego jak zachowanie optymalnego balansu wszystkich koniecznych substancji i pierwiastków w organizmie oraz harmonijny przebieg wszelkiego rodzaju procesów życiowych.

Kiedy nasz organizm posiada wszystkie konieczne substancje odżywcze, a nasze narządy działają jak dobrze naoliwiona maszyna, wtedy możemy powiedzieć, że jesteśmy w pełni zdrowi. Stan ten objawia się ogólnym dobrym samopoczuciem fizycznym i jasnością umysłu.

Zachowanie pełnej równowagi jest jedyną drogą do utrzymania zdrowia. Jednak metod zachowania tej równowagi jest wiele, a to jakich my używamy i które są dla nas najbardziej skuteczne, zależy tylko od poziomu naszej świadomości i trybu życia jaki prowadzimy.

Maszyna prawie doskonała

Organizm człowieka dla wielu może wydawać się niezwykle kruchym mechanizmem, jednak w rzeczywistości wcale takim nie jest.

Jeśli zagłębimy się w jego budowę chemiczno – biologiczną i we wszystkie procesy życiowe, łatwo zauważymy, że organizm jest niezwykle sprytny i potrafi przetrwać naprawdę kryzysowe sytuacje, w następstwie regenerując się niemal błyskawiczne.

Ciało ma opanowane do perfekcji funkcje magazynowania oraz zarządzania różnymi pierwiastkami oraz procesami życiowymi. Nie ma drugiej takiej maszyny w świecie – jak nasz organizm. Nie bez powodu nawet święte pisma mówią, że człowiek zbudowany jest na podobieństwo Boga. Czyli bliski ideału. Skoro tak jest to dlaczego chorujemy?

Przyczyny choroby

Każde zachwianie równowagi w organizmie może doprowadzić do choroby. Oprócz wszelkiego rodzaju wypadków i uszkodzeń mechanicznych, które odbierają nam zdrowie, główną przyczyną chorób jest występowanie przewlekłych niedoborów substancji odżywczych oraz nadmierna eksploatacja ciała, która doprowadza do nadwyrężenia jego poszczególnych części czy narządów.

Współcześnie istnieje również szereg innych dodatkowych chorobotwórczych przyczyn, takich jak niezdrowe jedzenie, toksyczne i szkodliwe pierwiastki zawarte w otoczeniu oraz ciągły stres spowodowany ogólną specyfiką współczesnej rzeczywistości.

Walka o zdrowie

Żeby być zdrowym, trzeba przede wszystkim być świadomym tego co potrzebuje nasz organizm, a co szczególnie mu szkodzi.

Pomimo tego, że potencjalnie wszyscy jesteśmy tacy sami, to w rzeczywistości każdy z nas jest innym człowiekiem i posiada inny organizm, który potrzebuje zupełnie innych bodźców i innego rodzaju traktowania.

Pierwszym krokiem do zdrowia jest poznanie siebie i swojego własnego organizmu oraz słuchanie i zaspokajanie jego potrzeb.

Z jednej strony wydaje się to niezwykle proste, jednak faktycznie dla zbyt wielu osób jest to niewyobrażalnie trudne. Ale warto spróbować – ponieważ właśnie to samopoznanie jest prawdziwą droga do zdrowa, a nie tylko wiecznym procesem leczenia, który trwa aż do śmierci, bez widocznych efektów.

Zdrowie tak naprawdę to nie tylko dobre samopoczucie. Dzisiaj zdrowie to nic innego jak po prostu dłuższe życie, w jak największym komforcie fizycznym i psychicznym własnego ciała.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *