jagody, czyli zdrowe oczy

Chcesz mieć zdrowe oczy? Jedz jagody!

Już niedługo rozpocznie się sezon jagodowy. Warto go dobrze wykorzystać i zgromadzić spory zapas tego wspaniałego owocu. Ponieważ jak się okazuje, jagody nie tylko są pyszne, ale również bardzo zdrowe. A w szczególności mają zbawienny wpływ na nasze oczy i wzrok.

Doskonale wiedzieli o tym lekarze brytyjskich sił powietrznych i w czasie II wojny światowej, przed każdym lotem, dawali pilotom do jedzenia dżem jagodowy. Dzięki temu ich wzrok znacznie się wyostrzał i nawet nocne ciemności nie stanowiły dla nich większego problemu. Co sprawia, że jagody mają tak dobry wpływ na ludzki wzrok?

Czarne jagody dla wzroku, czyli antocyjany, witaminy i luteina

Odpowiedzią na to pytanie jest przede wszystkim bogata zawartość flawonoidów w jagodach, a dokładniej antocyjanów, które w znacznym stopniu poprawiają nie tylko widzenie nocne, ale wpływają także regenerująco na siatkówkę oka.

Antocyjany to związki organiczne, które odpowiadają za ciemną barwę czarnej jagody i posiadają niezwykle korzystny wpływ na naczynia włosowate oczu. Jagody dzięki antocyjanom regenerują zawartą w siatkówce oka chromoproteinę – radopsynę – która jest światłoczułym barwnikiem, pełniącym w oku rolę receptora światła.

jagodyJagody są również bogate w takie witaminy jak B1, C i A. Witamina A ma zbawienny wpływ na wzrok, zapobiega zmęczeniu oczu oraz znacznie poprawia syntezę radopsyny, a także umożliwia odnowę tkanki nabłonkowej, co poprawia zdolność prawidłowego widzenia.

Natomiast witamina C działa wzmacniająca na ścianki naczyń krwionośnych oka oraz reguluje proces wytwarzania łez, które służą nawilżeniu gałki ocznej.

Czarne jagody zawierają także luteinę niezbędną do właściwego funkcjonowania oka. Luteina nie tylko chroni oko przed szkodliwym wpływem nadmiernego promieniowania UV, ale także jest silnym antyoksydantem, który niszczy wolne rodniki i zapobiega rozwojowi groźnych chorób oczu.

Jak widać jagody poprawiają wzrok za sprawą wielu składników mających niezwykle korzystny wpływ na funkcjonowanie oczu. Jeśli chcemy cieszyć się długo dobrym wzrokiem, dobrze jest włączyć czarne jagody do naszej codziennej diety. Jagody można spożywać zarówno pod postacią dżemów i soków, jak i w postaci surowej albo jako farsz do pierogów, ciast, słodkich bułek – jagodzianek, czy jako napary z suszonych jagód.

2 komentarze

  • renata

    Nie wiedziałam, że jagody mają dobry wpływ na oczy. Ja generalnie często mam problemy z oczami, bo cierpię na zespół suchego oka i żeby móc przetrwać 8 godz przed komputerem, to muszę używać do oczu krople starazolin niebieski, żeby były dobrze nawilżone i się nie podrażniały tak łatwo

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *